Point POCO2000MEC Convection Heater wh
Panel Heaters and Convection Heaters & Electrical Fireplaces
Pleasant warmth where you need it
  • Power 2000 W
  • Suitable for 10–15 m² rooms
  • 3 power settings 800, 1200 and 2000 W
  • Stands solidly on two sturdy feet
  • Overheating protection for safe use
  • Easy-to-use mechanical thermostat
  • Free standing – warmth exactly where you need it
Find retailer
Also suitable for larger rooms
A mechanical thermostat makes it easier to use
A safe choice for every home
10-year warranty
Design
  • Primary color White
Heater features
  • Remote control included No
  • Fall Protection No
  • Overheating security Yes
  • Smart controlled No
  • Wireless connection None
  • Type of thermostat Mechanical
  • Thermometer Yes
  • Automatically disconnect Yes
  • Recommended floor space 15 square meter
Heater technical features
  • Approved for wet room No
  • Effect 2000 W
  • Automatic programs No
  • Heating method Convection
  • Number of power settings 3 Number of
  • Insert levels 800 W
  • Insert levels 1200 W
  • Insert levels 2000 W